Trendless straipsniai ir naujienos apie odontologiją

Kaip išvengti skausmingų vizitų pas odontologą?

Kaip išvengti skausmingų vizitų pas odontologą?

Dažnai manoma, kad odontologo kabineto duris praverti reikia tik tada, kai suskausta dantį. Tačiau moderni odontologija remiasi principu, kad geriausias gydymas yra prevencija. Čia į pagalbą ateina burnos higienistas – specialistas, kurio pagrindinis tikslas yra padėti jums išvengti burnos ligų ir taip sumažinti poreikį lankytis pas odontologą dėl gydymo.

Burnos higienistas ir odontologas dirba išvien kaip darni komanda, kad užtikrintų visapusišką jūsų burnos sveikatą. Burnos higienistas yra prevencijos specialistas, padedantis išvengti ligų atsiradimo, o odontologas – gydytojas, sprendžiantis jau esamas problemas. Todėl reguliarūs apsilankymai pas abu šiuos specialistus yra būtini norint išlaikyti sveiką ir gražią šypseną ilgus metus.

Investicija į ateities šypseną prasideda nuo prevencijos

Burnos higienisto vaidmuo

Burnos higienisto darbas – tai tarsi pamatų klojimas tvirtam namui. Reguliari profesionali burnos higiena yra esminė priemonė, padedanti užkirsti kelią daugeliui dantų ir dantenų problemų ateityje. Tai apima:

  • Apnašų ir akmenų šalinimą
    • Apnašos – tai minkštos, lipnios bakterijų sankaupos, kurios nuolat formuojasi ant dantų paviršių, ypač po valgio. Jos yra pagrindinė ėduonies ir dantenų uždegimo priežastis.
    • Akmenys – tai mineralizuotos, sukietėjusios apnašos, kurių neįmanoma efektyviai pašalinti namų sąlygomis naudojant dantų šepetėlį ar siūlą. Akmenys dirgina dantenas, sudaro palankias sąlygas daugintis bakterijoms ir gilina dantenų kišenes.
    Profesionalus šių sankaupų pašalinimas ne tik apsaugo nuo ėduonies, gingivito (dantenų uždegimo), bet ir nuo periodontito – rimtos dantenų ligos, galinčios ilgainiui sukelti dantų paslankumą ir net praradimą.
  • Dantenų sveikatos palaikymą
    Burnos higienistas specialiais instrumentais kruopščiai išvalo dantenų kišenes (tarpelius tarp danties ir dantenų), pašalindamas ten susikaupusias bakterijas ir jų išskiriamus toksinus, kurie sukelia uždegimą.
    Tai padeda sumažinti arba visiškai panaikinti dantenų kraujavimą valantis dantis, patinimą, paraudimą ir kitus nemalonius gingivito simptomus. Sveikos dantenos yra būtinos siekiant išsaugoti dantis.
  • Dantų apsaugą
    Fluoravimas – tai procedūra, kurios metu dantys padengiami specialia fluoro turinčia medžiaga. Fluoras stiprina danties emalį, daro jį atsparesnį rūgščių poveikiui ir taip efektyviai saugo nuo ėduonies.
    Burnos higienistas taip pat gali rekomenduoti ir atlikti kitas profilaktines procedūras, pavyzdžiui, padengti krūminių dantų vageles silantais – specialiomis medžiagomis, kurios užpildo gilias vageles ir neleidžia ten kauptis maisto likučiams bei bakterijoms, taip apsaugant nuo ėduonies sunkiai išvalomose vietose.
  • Gaivų burnos kvapą
    Nemalonaus burnos kvapo priežastis dažniausiai yra bakterijos, besikaupiančios apnašose ir akmenyse. Profesionaliai pašalinus šias sankaupas, eliminuojamas ir pagrindinis blogo kvapo šaltinis.
  • Ankstyvą ligų diagnostiką
    Reguliarių profilaktinių apžiūrų metu burnos higienistas atidžiai įvertina dantų ir dantenų būklę. Jis gali pastebėti pačius pirmuosius ligų požymius, tokius kaip nedidelės ėduonies pažeistos vietos, prasidedantis dantenų uždegimas ar pakitimai burnos gleivinėje, kurių pacientas pats gali nė neįtarti.
    Ankstyva diagnostika leidžia laiku pradėti gydymą arba imtis prevencinių priemonių, kol problema dar nedidelė, taip išvengiant sudėtingesnių ir brangesnių procedūrų ateityje.
  • Individualizuotą burnos priežiūros mokymą
    Higienistas ne tik atlieka procedūras, bet ir svarbų edukacinį vaidmenį. Pataria, kaip taisyklingai valyti dantis ir tarpdančius, padeda pasirinkti tinkamiausias priemones (dantų šepetėlį, pastą, siūlą, tarpdančių šepetėlius), atsižvelgdamas į individualią burnos būklę, dantų padėtį ir turimus protezus ar implantus.

Krizinių situacijų gydymas – kai prireikia odontologo pagalbos

Odontologas į pagalbą pasitelkiamas tuomet, kai prevencinės priemonės nebuvo pakankamai veiksmingos arba laiku nepritaikytos, ir burnos sveikatos problemos tampa rimtos, reikalaujančios gydymo. Odontologo kompetencijai priklauso:

  • Dantų ėduonies (karieso) gydymas
    Odontologas pašalina pažeistą, infekuotą danties audinį ir atkuria danties formą bei funkciją užpildydamas ertmę plomba.
  • Endodontinis gydymas (šaknų kanalų gydymas)
    Jei ėduonis ar trauma pažeidžia danties viduje esantį nervą (pulpą), sukeldama uždegimą ar infekciją, odontologas atlieka šaknų kanalų gydymą. Jo metu pašalinami pažeisti audiniai iš danties šaknies kanalų, kanalai išvalomi, dezinfekuojami ir hermetiškai užpildomi.
  • Periodontito gydymas
    Esant pažengusiam dantenų uždegimui (periodontitui), kai pažeidžiami ne tik dantenos, bet ir aplinkiniai audiniai bei kaulas, odontologas gali atlikti sudėtingesnes procedūras: giluminį dantenų kišenių valymą (kiuretažą), lopines operacijas ar kitą reikalingą chirurginį ir nechirurginį gydymą.
  • Dantų šalinimas
    Jei dantis yra pernelyg pažeistas ėduonies, traumos ar periodontito ir jo nebeįmanoma išsaugoti, odontologas atlieka danties šalinimo procedūrą.
  • Dantų protezavimas
    Praradus vieną ar kelis dantis, odontologas gali atkurti kramtymo funkciją ir estetiką įvairiais protezavimo būdais: dantų implantais (dirbtinėmis šaknimis, ant kurių tvirtinami vainikėliai), dantų tiltais (protezais, fiksuojamais ant gretimų dantų) ar išimamais protezais.
  • Sąkandžio problemų sprendimas, estetinis plombavimas, dantų tiesinimas ir kitos sudėtingesnės burnos sveikatos problemos taip pat yra odontologo kompetencijoje.

Komandinis darbas jūsų šypsenai

Nors burnos higienisto ir odontologo funkcijos skiriasi, jie veikia kaip viena darni komanda, siekdami bendro tikslo – optimalios jūsų burnos sveikatos. Higienistas, atlikdamas profilaktinę apžiūrą ir pastebėjęs problemą, kuri reikalauja gydymo (pvz., ėduonį, gilias dantenų kišenes, įtartiną gleivinės pakitimą), nukreipia pacientą pas odontologą tikslesnei diagnostikai ir gydymui.

Savo ruožtu, odontologas, sėkmingai pabaigęs gydymą (pvz., sugydęs ėduonį, atlikęs periodontologinį gydymą ar implantavęs dantį), dažnai rekomenduoja pacientui reguliariai lankytis pas burnos higienistą, kad būtų palaikomi pasiekti gydymo rezultatai ir užkirstas kelias naujų problemų atsiradimui.

Kaip dažnai reikėtų lankytis?

Pas burnos higienistą

Daugumai žmonių rekomenduojama lankytis kas 6 mėnesius profilaktinei apžiūrai ir profesionaliai burnos higienai. Tačiau šis intervalas yra individualus. Jei Jūsų dantenos kraujuoja, turite polinkį greitam akmenų susidarymui, sergate periodontitu, cukriniu diabetu, nešiojate ortodontinius aparatus (breketus) ar turite daug implantų/protezų, higienistas gali rekomenduoti lankytis dažniau – kas 3 ar 4 mėnesius.

Pas odontologą

Profilaktinei patikrai pas odontologą reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, net jei nejaučiate jokių nusiskundimų. Odontologas gali pastebėti problemas ankstyvoje stadijoje. Jei reikalingas gydymas, vizitų dažnumą nustatys gydytojas pagal sudarytą gydymo planą.

Sveika šypsena – ilgalaikė investicija

Atminkite: investicija į reguliarią profesionalią burnos higieną ir profilaktines apžiūras yra tiesioginė investicija į jūsų bendrą sveikatą, gerą savijautą ir pasitikėjimą savimi. Laiku pastebėjus ir šalinant rizikos veiksnius pas burnos higienistą, galima ne tik išsaugoti sveikus dantis ir dantenas, bet ir išvengti sudėtingo, ilgo ir dažnai brangaus gydymo pas odontologą ateityje.

Tad ką pasirinksite jūs? Lengvą prevenciją šiandien ar neišvengiamą ir brangų gydymą rytoj? Padėsime jums bet kuriuo atveju.

Trendless odontologijos klinikos